Kalendár akcií

apríl 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Ako prístroje AFDD chránia v Letohrade deti i dospelých

oez.png Detské jasle, škôlka, reštaurácia, baby funpark, lezecká stena. Toto všetko sa skrýva pod jednou strechou a jednou hlavičkou súkromnom letohradskom projekte SKiPi.

Jeho cieľom je ponúknuť rozvoj zručností ako deťom, tak celým rodinám. Pokiaľ hovoríme o deťoch, ozvenou k nám príde „bezpečnosť“. Objekt SKiPi je kompletne istený prístrojmi OEZ a jeho bezpečnosť zaisťuju taktiež prístroje AFDD. Tie chránia budovu pred požiarom, ktorý vzniká väčšinou od poruchového elektrického oblúka, jeho príčinou býva porušený vodič alebo nedokonalý spoj vodičov.

Použití obloukových ochran v takovém případě, tedy v prostoru, kde se shromažďuje více lidí a zvláště dětí, považujeme za zcela zásadní,“ hovorí produktový manažer OEZ s.r.o. Zdeněk Suchomel. „AFDD vlastně doplňuje chybějící prvky stávajících ochran jističů, proudových chráničů nebo pojistek.

Tieto prístroje sú schopné rozoznať iskrenie v inštalácii a odpojiť postihnutý obvod skôr ako dôjde k požiaru. Prečo by mohlo k požiaru prísť? Pri iskrení sa elektrická energia premieňa na energiu tepelnú. Tá ohrieva okolitú hmotu a pri určitom výkone spôsobí vznietenie. Požiare objektov môžu byť tiež vyvolané poruchovými oblúkmi v elektroinštalácii.


Denne navštevuje objekt SKiPi 12 detí v jasliach a 25 v materskej škôlke. Systém výchovy sa riadi alternatívnym vzdelávacím programom „Montessori“. Ďalší ľudia potom prichádzajú do reštaurácie alebo funparku. „Hned jak jsem se dozvěděli o možnosti využít obloukovou ochranu, věděli jsme, že ji u nás budeme chtít. Děti i ostatní návštěvníky chceme maximálně chránit,“ zdôrazňuje zakladateľka SKiPi Marcela Kykalová. „Naším centrem projdou dvě až tři stovky lidí denně.“

Čo je Montessori?

Stručne povedané, predstavuje alternatívny vzdelávací program. Výučba Montessori sa zameriava na podporu dieťaťa pri rozvíjaní jeho poznatkov a zručností.

Pedagogické zariadenia Montessori sú chápané ako školy skúseností pre život a nie sú založené na memorovanie žiakov. Aktivity dieťa vykonáva pre uspokojenie samého seba, nie pre vyučujúceho. Zakladateľka Maria Montessori (1870 - 1952) založila svoju výučbu na predpoklade, že „Ľudská osobnosť, nie výchovná metóda, musí byť braná do úvahy.“

Montessori vlastne ponúka prístup k životu pre deti až do obdobia adolescencie a dospelosti. Nie je len o vyučovaní, je tiež o porozumení tomu, ako najlepšie podporovať prirodzený vývoj všeobecne. „Pomôž mi, aby som to dokázal sám,“ znie jeden z princípov, z ktorého filozofia Montessori vychádza.

 Výrobu rozvádzačov aj všetku elektroinštaláciu vykonávala firma  Elektrokomplet Hermann z Jablonného nad Orlicí. „Pro naši práci neznamenalo zařazení prvků obloukových ochran do rozváděče žádnou komplikaci. Pouze jsme museli počítat s tím, že v rozváděči budou dva moduly v řadě navíc,“ hovorí Jiří Kalousek, ktorý mal osadenie rozvádzačov vo firme Elektrokomplet Hermannn na starosti. Oblúkové ochrany sú koncipované ako stavebnica. Zostavujú sa pomocou spúšte oblúkovej ochrany ARC, ktorá predstavuje jeden modul naviac v kombinácii s nadprúdovou ochranou OLE/OLI, alebo ako v prípade SKiPi, s ističmi LTN B16 1N, čo sú dvojpólové produkty = teda druhý modul naviac.