Čo a prečo nakupujú elektrikári?

minia.png Veľmi oceňovanou skupinou všetkých veľkoobchodov s elektrotechnickým materiálom sú elektrikári - živnostníci a menšie elektromontážne firmy. Nakupujú síce v menšom množstve, ale veľmi často. Zo sortimentu OEZ elektrikári - živnostníci nakupujú predovšetkým rozvodnice DistriTon a modulárne prístroje Minia pre domové a bytové inštalácie. Práve preto sme tento rok na jar zamerali svoje aktivity na prístroje Minia.

Hlavná skupina sú modulárne ističe, najmä LPE (6 kA), ktoré sa v domových a bytových inštaláciach používajú stále častejšie.

Čím sa líšia ističe LPE (6 kA) od hlavnej rady LPN (10 kA)?

Mžikové spínání

Na prvý pohľad len tmavošedými páčkami a výrazne nižšou cenou. Ďalšie rozdiely sú skryté vo vnútri. Z funkčného pohľadu je možné navonok poznať len jeden – tzv. mriežkové spínanie u ističov LPN, ktoré znižuje ich opotrebovanie kontaktov, a tak významne predlžujeme ich mechanickú a elektrickou životnosťou. I pri veľmi pomalom „naťahovaní“ páčky ističe LPN nemôže dôjsť ku vzniku elektrického oblúku, pretože sa jeho kontakty v určitom mieste prestanú približovať a potom sa náhle prudko zopnú. Preto nedochádza k obvyklému opaľovaniu kontaktov ističa. Prudké zopnutie taktiež prispieva k zlepšeniu prechodu medzi kontaktmi a tým k lepšiemu prenosu elektrickej energie.

Rozdiel medzi okamžitým spínaním ističa LPN a „bežným“ spínaním iného ističa (ističa LPE alebo väčšiny konkurenčných ističov) je najlepšie rozoznateľný pri súčasnom zapínaní ističa LPN v jednej ruke a zapínaní „bežného“ ističa v druhej ruke.

Čo vedia nie len 10 kA ističe LPN, ale taktiež 6 kA ističe LPE?

  1. elektrikár môže ističe LPE použiť ako hlavný istič (majú farebný nezmazateľný terčík a laserovú potlač), a tak výrazne ušetriť
  2. ističe LPE majú taktiež kombinovanú svorku s plastovou clonkou, ktorá nedovolí montérovi nesprávne vložiť vodič do svorky ističa
  3. ističe LPE obsahujú na hornej, tak aj na dolnej strane západky, ktoré umožňujú vymeniť istič v rade, prepojenie na hornej strane alebo taktiež na dolnej strane prepojovacou lištou, za iný nový istič, a to bez prerušenia susedných prúdových okruhov. Elektrikári to oceňujú v prípadoch, kedy potrebujú vymeniť istič za iný s odlišnou ampérážou a v prípade kedy nie je možné vypnúť celý rozvádzač (nonstop prevádzky).

Ističe LPE sú svojimi uživateľskymi vlastnosťami jednoducho výnimočné v porovnaní s konkurenčnými ističmi 6 kA.

Ako sa ističe LPN, LPE prepojujú s chráničom OFI, OFE?

Propojení jističe s proudovým chráničem propojovací lištou s vidličkami dole

Z obrázku je zrejmé, že sa prepojuje prepojovacou lištou zospodu. Je možné použiť nie len chrániče OFI s podmienečným skratovým prúdom 10 kA, ale taktiež omnoho lacnejším „6 kA“ chráničom OFE, ktoré sú pre väčšinu aplikácií v domvých inštaláciach dostatočné.

Zrozumiteľné typové označenie

Nie len elektrikári chvália jednoduché zrozumiteľné typové označenie ističov a chráničov.

Srozumitelné typové značení

Extra balenie

Už piatym rokom elektrikári radi výhodne nakupujú nie len ističové balenia EXTRA 5+1, ale aj na trhu jedinečné chráničové balenia EXTRA 1+2, v ktorých získávaju jeden alebo dva ističe 16B-1 na viac.