Kalendár akcií

júl 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 22.07.2020 |... (Akce)
22. 07. 2020, 07:00 - 22. 07. 2020, 13:00
23 24 25 26
27 28 29 29.07.2020 |... (Akce)
29. 07. 2020, 07:00 - 29. 07. 2020, 13:00
30 31    

CVAK!!!?

minia.png Zobudil Vás niekedy v noci pocit, že ste počuli nejakú ranu? Alebo ste hľadali v rozvádzači čmeliaka, ktorý neznesiteľne bzučí? Môžu to byť výsledky nesprávne zvoleného spínacieho prvku. Tento článok Vám ponúkne možnosti nápravy.

Inštalačné stýkače RSI a inštalačné relé RPI

K čomu slúžia  inštalačné stýkače a relé? Jednoduchšie spínajú elektrické obvody v závislosti na napätie privedené na riadiace svorky. Máte doma elektrický bojler? Ak  áno, máte s najväčšou pravdepodobnosťou v rozvádzači i inštalačný stýkač či relé, ktoré Vám šetrí peniaze. Slúži totiž predovšetkým k tomu, aby bol bojler zapnutý iba v nízkej tarife (nočný prúd). Na riadiace svorky je privedený signál HDO, ktorý to zaistí.

Minia_instalacni-rele-RSI.jpg

Inštalačné stýkače a relé OEZ delíme do troch základných skupín:

  • Bežné (mechanický kontakt - vnútorná cievka ovládaná striedavým napätím)
  • Tiché (mechanický kontakt - vnútorná cievka ovládaná jednosmerným napätím)
  • Extra tiché (elektronický kontakt riešený miniatúrnym relé)

Bežné inštalačné stýkače RSI-A

Cievka elektromagnetického obvodu je ovládaná striedavým napätím, čo môže v určitých rozvádzačoch spôsobovať vznik vibrácii na frekvencii siete (50 Hz). Táto frekvencia sa bohužiaľ nachádza v počujúcom pásme. Nevhodne použitý bežný stýkač, napríklad na chodbe v garsónke, môže rušiť užívateľa bytu, hlavne v noci. V týchto aplikáciách je vhodné použiť „tichý“ stýkač.

Tiché inštalačné stýkače RSI-X

Ovládacie napätie je dvojcestne usmernené. Cievka elektromagnetického obvodu je ovládaná jednosmerným napätím a nedochádza vtedy k počuteľným prejavom vibrácií na frekvencii 50 Hz. Ani „tichý“ stýkač, ale nie je celkom bez zvukových prejavov. V okamžiku prepnutia kontaktov počujeme, rovnako ako v prípade bežných inštalačných stýkačov, zreteľné cvaknutie. Je spôsobené mechanickým pohybom kontaktu. Cvaknutie ide odstrániť použitím inštalačného relé.

Extra tiché inštalačné relé RPI

Inštalačné relé sú elektronické prístroje, ktoré k spínaniu výstupných kontaktov využívajú obvod miniatúrneho vnútorného relé. Je tak odstránené ako hlučné cvaknutie, tak i nepríjemný „brum“. Závisí však na typu a príkone spínaného spotrebiča. Inštalačné relé umožňuje spínať obvody až do 16 A v kategórii užitia AC-1.

Prehľad maximálnych spínaných výkonov inštalačných stýkačov a relé pre AC 230 V

Minia_instalacni-rele-RSI-2.jpg

  • AC‑1 … Neinduktívne alebo mierne induktívne záťaže (napr. bojlery, akumulačné kachle a nádrže)
  • AC-5b … Žiarovky
  • AC-5a … Riadiace zariadenie elektronických výbojok (napr. paralelne kompenzované žiarivky)

V tabuľke sú uvedené maximálne spínané výkony vždy pre jeden kontakt prístroja. Je zrejmé, že stýkače založené na mechanickom kontakte sú schopné spínať omnoho vyšší výkon ako elektronické relé. To platí nie len  pre kategóriu použitia  AC-1 (bojlery), ale i pre spínanie osvetlenia. Napríklad stýkač RSI-63-40-A230 je schopný spínať 4x 5 kW žiarovkové záťaže.

Inštalačné stýkače RSI s manuálnym ovládaním

Obe rady stýkačov (RSI-A a RSI-X) sú vyrábané i v prevedeniach s manuálnym ovládaním.  Manuálne ovládanie slúži k zapnutiu stýkača nezávisle na ovládacom napätí. Pokiaľ stýkač manuálne zapneme, zostane v tomto stave do zmeny napájacieho napätia (napríklad privedenie signálu HDO). Páčka stýkača sa sama presune do polohy „Auto“ a stýkač ďalej spína automaticky podľa riadiaceho signálu. Tento tzv. „automatický návrat“ zaistí, aby stýkač nezostal nechcene zapnutý.

Logika typového označenia

Minia_instalacni-rele-RSI-3.jpg

Inštalačné stýkače RSI a relé RPI nájdu využitia vo veľa aplikáciách od spínania bojleru až po spínanie žiarivkových  svetiel v podzemných garážach. Značku OEZ nájdete všade tam, kde sú hlavnými požiadavkami bezpečnosť, kvalita a užívateľský komfort.