Kalendár akcií

august 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 13.08.2020 |... (Akce)
13. 08. 2020, 07:00 - 13. 08. 2020, 13:00
14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Novinky v prepäťových ochranách

minia.png Ako tradične i v tomto roku sa sortiment prepäťových ochrán OEZ rozšíril o ďalšie, technicky vyspelejšie prevedenia. Pokúsime sa Vám ich priblížiť v nasledujúcich riadkoch.

Prevedenie výkonný varistor – typové označenie SVBC-...

S - zvodič bleskových prúdov a prepätia
V - hlavný prvok tvorí výkonový varistor
BC - v jednom prístroji je realizovaný ako prvý (T1), tak aj druhý (T2) stupeň

Toto riešenie je určené pre hladiny ochrany pred bleskom LPL III a LPL IV. Je kompromisom medzi cenou a výkonom. Možné použiť v aplikáciach, kde je nižšie riziko úrazu alebo vzniku hmotnej škody z dôvodu úderu bleskom. Doposiaľ OEZ dodával tieto zvodiče v pevnom jednopólovom prevedení.

Výhody:

  • úspora času pri inštalácii – jednotlivé póly prístroja sú už prepojené v základni
  • úspora času pri revíziach – pred revíziou nie je nutné odpojovať prívodné vodiče
  • úspora času pri údržbe – v prípade potreby vymeníme len výmenný modul

Novinky v přepěťových ochranách Novinky v přepěťových ochranách Novinky v přepěťových ochranách Novinky v přepěťových ochranách

Novinky v přepěťových ochranách

Pre aplikácie, kde nie sú použité žiadne elektronické prístroje, prvý a druhý stupeň ochrany teoreticky stačí. Taký prípad je ale v dnešnej dobe skôr výnimkou. Väčšinou je potreba ochrániť proti prepätiu práve citlivé spotrebiče. Pre tieto prípady je treba doplniť tretím stupňom ochrany T3. Tretí stupeň musí byť umiestnený čo najbližšie k chránenému zariadeniu. Napätie indukované na dlhých vodičoch (viac než 10 m) medzi poslednou ochranou a chráneným zariadením môže dosiahnuť hodnoty, ktoré zariadenie spoľahlivo zničí.

V sortimente OEZ sú dve prevedenia prepäťových ochrán typu T3 s inštaláciou na „U“ lištu. V niektorých prípadoch ale nie je podružný rozvádzač „dostatočne blízko“ a je treba zariadenie chrániť iným spôsobom. Ideálnym miestom je zásuvka nn, ktorá je v rámci pevnej elektroinštalácie najbližšie ku koncovému zariadeniu.

Revolučné prevedenie prepäťových ochrán typu T3

Novinky v přepěťových ochranách

Väčšina súčasných prevedení prepäťových ochrán do inštalačnej krabice vyžaduje doplnenie inštalácie o ďalšiu inštalačnú krabicu. Je totiž takmer nemožné k existujúcej zásuvke pridať prepäťovú ochranu a zapojiť ju v súlade s predpismi pomocou príslušných svoriek. OEZ prichádza s revolučným prevedením, ktoré je možné vďaka svojim výhodám inštalovať do už existujúcej zásuvky (resp. príslušnej inštalačnej krabice).

Nové prevedenie sa neinštaluje pod zásuvku, ale priamo po bokoch inštalačnej krabice. Dokonca je možné ho inštalovať i do plytkých inštalačných krabíc spolu so zásuvkou.

V prípade priebežného zapojenia zásuvky využijeme už pripravenú odbočku na vodičoch. Nie je teda nutné pre spojenie viac vodičov používať špeciálne svorky.

Zariadenie je vybavené akustickou signalizáciou nefunkčnosti ochrany. Signalizáciu je možné prerušiť vytiahnutím odpojovacej pásky.

Technická podpora

Modulárne prístroje Minia
Tel.: +421 2 49 21 25 55
Email: technicka.podpora.sk@oez_com