Kalendár akcií

september 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Univerzálne časové relé MCR

minia.png Rozvoj techniky zvyšuje nároky na spínanie elektrických obvodov. Toto som si overil i pri nedávnej návšteve kolotočov v okamžiku, keď som posadil dieťa  na kolotoč.„Kolotočár“ zapol tlačidlo, ktorým uviedol kolotoč do pohybu, prešiel medzi deťmi a ďalšie dianie pozoroval z vonkajšej strany kolotoča. Premýšľal som, ako kolotoč vypne, keď je ovládanie „vo vnútri“ roztočenej atrakcie… K môjmu prekvapeniu začal kolotoč po určitej dobe sám od seba zastavovať. Došlo mi, že ide o inteligentné spínanie. Časové relé (mimochodom značky OEZ) vyplo v nastavenom čase kolotoč automaticky.

S časovými relé sa každý z nás stretáva denne, bez toho aby si to uvedomoval. Sú to pomocníci, ktorí nám uľahčujú náš každodenný život. V nasledujúcom článku budú  predstavené časové relé OEZ rady MCR.

Časové relé MCR slúži k spínaniu elektrických obvodov po privedení ovládacieho napätia alebo stlačenia tlačidla. Je možné zvoliť určitý typ chovania relé. Základné prevedenie MCR-MA umožňuje voľbu jednej z 9 funkcií:

Minia-Casova-rele-MCR-01.jpg

MCR-MA-001-UNI

Minia-Casova-rele-MCR-02.jpg

Funkciu nastavíme na prvom ovládacom prvku zhora na čele relé. Slovný popis nie je vždy dostatočný. O veľa prehľadnejšie je grafické vyjadrenie uvedené vyššie. Pokúsim sa teraz na  funkcii F1 objasniť, ako sa v grafoch orientovať.

Minia-Casova-rele-MCR-03.jpg

Pre popis použijeme kontakt 15-18 (zapínacie).

Po privedení napájacieho napätia (A1) dôjde k zopnutiu kontaktu. Po uplynutí nastaveného času dôjde k jeho rozopnutiu (A2).

Podobne relé reaguje i na stisk tlačidla TL. Po zapnutí tlačidla (B1) dochádza k zapnutiu kontaktu. Časovanie je odštartované až uvoľnením tlačidla (B2). Po uplynutí nastaveného času je kontakt rozopnutý (B3). Pokiaľ je tlačidlo stlačené opätovne pred dokončením časovania, čítač sa vynuluje a časovanie začína od začiatku.

Po výpadku a opätovnom obnovení napojenia (C1) dôjde k zopnutiu kontaktov. Po uplynutí nastavenej doby k jeho rozopnutiu (C2).

Relé MCR umožňujú i testovanie spínaného obvodu. V tomto režime je kontakt trvale zopnutý. Funkcia test je umiestnená na ovládacom prvku funkcií. Spínaný obvod je možno testovať, bez toho, aby sme zmenili nastavenia času. Ide sa vtedy po manuálnom zopnutí obvodu jednoducho vrátiť k automatickému režimu jednoduchým zvolením pôvodnej funkcie. Relé umožňuje i trvalé vypnutie spínaného obvodu (poloha OFF).

Nastavenie času je v kombinácii hrubého a jemného nastavenia. Volíme požadovaný rozsah a násobiteľa. Výsledný čas je ich súčinom (príklad: 1 min x 0,7 = 42 s). Je možné voliť čas od 0,1 s do 100 hod.

Minia-Casova-rele-MCR-04.jpg

MCR-MB-001-UNI

Za základné varianty MCR-MA-001-UNI sú odvodené ďalšie špeciálne prevedenia. Ide predovšetkým o relé MCR-MB-001-UNI. Vďaka ďalšiemu ovládaciemu prvku na voľbu funkcií je ich počet rozšírený na unikátnych 18. Sú tu zastúpené i bistabilné  (taktovacie) funkcie. Tieto funkcie po privedení napájacieho napätia alebo stisku  tlačidla naštartujú cyklické spínanie a rozopínanie výstupných kontaktov.

MCR-TK-001-UNI

V niektorých aplikáciách vyžadujúcich cyklické spínanie sú požadované odlišné časy zopnutia a vypnutia výstupných kontaktov. Nestačí vtedy prevedenie MCR-MB s možnosťami nastavenia jedného času. Je nutné použiť taktovacie relé MCR-TK-001-UNI. Toto relé umožňuje nastavenie dvoch odlišných časov v rozsahu 0,1 s ÷ 10 dní. Nastavenie času je v rovnakej logike ako pri predchádzajúcich relé. Relé začína časovať okamžite po pripojení napájacieho napätia. Môžeme voliť, či časovanie začne medzerou alebo impulzom.

Základnými výhodami časových relé OEZ sú:

  • univerzálnosť (napájacie napätie, časový rozsah) - zjednodušuje výber relé a jeho dostupnosť
  • multifunkčnosť (až 18 funkcií) - dovoľuje v prípade potreby upraviť funkciu v už funkčnej aplikácii
  • trvalé zapnutie a trvalé vypnutie ovládaného obvodu môže byť nastavené bez zásahu do nastaveného času
  • prehľadnosť typového označenia

Minia-Casova-rele-MCR-05.jpg

Je zrejmé, že časové relé MCR sú používané v širokom spektre aplikácií od kolotoča  až po riadené spínanie elektrických obvodov v priemysle. Značku OEZ nájdete všade tam, kde sú hlavnými požiadavkami bezpečnosť, kvalita a užívateľský komfort.