Kalendár akcií

január 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Nová Minia. Nové pripojenie

minia.png U nových ističov LTN predstavuje OEZ už štvrtú generáciu pripojenia. Časový výkon ukazuje schéma na stránke dole. A práve spôsobom pripojenia sa budeme venovať v nasledujúcich riadkoch.

Generácia svoriek

Určite si každý z nás spomenie na zástupcu prvej generácie pripájania, čierny istič J1K. Ističe J1K spoločnosť OEZ vyrábala od roku 1958. Mali jednoduchú príložkovú svorku, ktorá umožňovala pripojiť iba vodiče. Tieto ističe boli veľmi rozšírené a aj napriek ich úctyhodnému veku mnohé z nich fungujú v rozvádzačoch dodnes.

Zmena konštrukcie svoriek bola potrebná až vo chvíli, kedy nastúpila éra prepájacích líšt. V roku 1992 bol predstavený istič LSF. Jeho jednoduchá strmeňová svorka umožňovala pripojenie vodiča a zároveň prepájacej lišty do jednej svorky. Vodiče museli byť pripojené za prepájacou lištou.

Toto riešenie bolo v roku 1996 prekonané na ističoch LSN, ktoré obsahujú kombinovanú svorku so strmeňovou a hlavičkovou časťou. Tieto dve časti svorky boli oddelené, čo dovoľovalo komfortnejšie pripojenie. Kombinovaná svorka sa používala a stále aj používa nielen na súčasných ističoch OEZ (LPN, LPE), ale prakticky v rámci celého trhu.

Dvojitá svorka

 

Obr 1_SK_LTN.jpg

 

Vývoj ide, ale dopredu a na svete je štvrtá generácia svoriek, dvojitá svorka. Tá má dve časti, prednú a zadnú. Obe časti sú prakticky tvorené jednoduchou strmeňovou svorkou. Je tak umožnené prehľadné zapojenie vodičov pred prepájacou lištou aj ďalšie varianty, ktoré staršie generácie svoriek nedovoľovali. A práve dvojitú svorku majú tohtoročné novinky, ističe LTN, LTE.

 

Rozdielne prierezy

Ako príklad môžeme uviesť odbočenie zo svorky ističa použitého ako hlavný vypínač rozvádzača na ďalší rozvádzač v objekte. V takých prípadoch potrebujeme spravidla zapojiť do jednej svorky ističa dva vodiče rozdielnych prierezov.

 

02-dva-rozdilne-vodice.jpg

Staršie generácie svoriek také pripojenie bez použitia pripájacích nástavcov neumožňovali. Nová svorka umožňuje priame zapojenie vodičov rozdielnych prierezov aj bez nutnosti použitia pripájacích nástavcov. Maximálne pripojiteľný prierez je 35 mm2.

Až 4 vodiče do svorky

Ďalšou výhodou je možnosť pripojenia až štyroch vodičov do jednej svorky. Je tak možné napájať napríklad všetky rady 4-radovej rozvodnice priamo z hlavného vypínača rozvádzača, čo zaistí minimálny počet spojov v rozvádzači.

 

03-az-4-vodice.jpg

 

Najväčšou výhodou je, ale nepochybne možnosť pripojenia vodičov pred prepájaciu lištu.  Umožňuje predovšetkým oveľa jednoduchšiu kontrolu správnosti pripojenia vodičov.

Možné kombinácie vodičov znázorňuje tabuľka na nasledujúcej strane. Ako príklad je zakrúžkovaná kombinácia 2 ks lankových vodičov s dutinkou 6 mm2 v prednej časti svorky + 2 ks tuhých vodičov 6 mm2 v zadnej časti svorky.

Zmienené výhody teda môžu vyriešiť mnohé problémy spojené so zapájaním prístrojov v rozvádzači. Základné výhody sme použili v konkrétnom zapojení rozvádzača. V tom istom rozvádzači sú znázornené aj možnosti prepojenia ističov a chráničov prepájacou lištou ako zdola, tak aj zhora.

Aplikácia ističov a chráničov v rozvádzači

 

Aplikace dvojita svorka_SK.jpg