OEZ (https://www.oez.sk/)

Analyzátory sietí PAQ

Pred rokom sme zaviedli po dôkladnom zvážení a starostlivých prípravách do sortimentu vlastné analyzátory sietí PAQ. Jedná sa o základnú radu analyzátorov, ktoré sú vďaka svojim parametrom vhodné na meranie základných veličín, ako je napätie a prúd, tak aj ďalších veličín, ako je napríklad podiel vyšších harmonických, výkon či cosϕ. Analyzátory sú vhodné aj pre aplikácie, ktoré vyžadujú presnejšie meranie.

Jednou z hlavných výhod analyzátorov je vzorkovacia frekvencia, ktorá je jednou z najväčších v tejto kategórii analyzátorov na trhu a činí 25,6 kHz (pre 50 Hz) a 30,72 k Hz (pre 60 Hz). Vzorkovacia frekvencia zaručuje vysokú presnosť merania. Podľa normy EN 61000-4-30 sú napätie a prúdy merané nepretržite každou periódou a vo všetkých fázach. Hodnoty na displeji sú potom aktualizované každú sekundu.

 

 

Typy analyzátorov

Analyzátory PAQ sa vyrábajú ako vstavané prevedenie do dverí rozvádzača či panelu s výrezom 92 x 92 mm. Montáž do výrezu je jednoduchá bez nutnosti použitia akéhokoľvek nástroja. Novinkou tejto jari je prevedenie na DIN lištu.

Určené je predovšetkým do rozvodníc či menších rozvádzačov, kde nie je potreba mať displej na dverách, alebo ho nie je možné umiestniť na dvere. Prevedenie na DIN lištu meria rovnaké veličiny, má rovnakú presnosť merania ako vstavané prevedenie. Jedná sa ale o odlišnú montáž.

Obe prevedenia majú nezávislé napájanie. Nie sú teda napájané zo svoriek, ktoré zároveň slúžia na meranie. Je možné zvoliť dva rozsahy napájania AC/DC 85 – 265 V alebo prevedenie na nižšie napätie AC/DC 24 – 65 V. Nezávislé napájanie je výhodné, pokiaľ potrebujete meniť nastavenie analyzátorov alebo čítať niektoré hodnoty počas sieťového výpadku. Samozrejmosťou je pripojenie na nejaký záložný zdroj, napr. UPS. 

 

Pripojenie k dátovej komunikácii

Analyzátory sietí PAQ majú možnosť pripojenia k dátovej komunikácii. Pri vstavanom prevedení je možné zvoliť Modbus RTU (RS485) či Profibus. Prevedenie na DIN lištu má len jednu možnosť, a to pripojenie na Modbus RTU (RS485). Cez komunikáciu je možné prenášať všetky namerané hodnoty.

Pokiaľ nie je  v mieste inštalácie dostupná dátová komunikácia, je možnosť využiť tzv. prevodníky pre získanie dát z analyzátorov PAQ. V prípade použitia prevodníka musí mať analyzátor vždy Modbus RTU (RS485). Aktuálne ponúkame prevodník z Modbus RTU na USB, pomocou ktorého je možné prepojiť analyzátor priamo s počítačom. Tento typ prevodníka je možné použiť v prípade, že pre inštaláciu zatiaľ nie je pripravená dátová komunikácia pri protokole Mudbus RTU. Túto sieť si môžete vytvoriť sami po prepojení až 32 analyzátorov na jeden prevodník.

 

 

Novinkou jari 2021 je ďalší typ prevodníka, a to je prevodník Modbus RTU na LAN. Tento prevodník umožní taktiež pripojenie až 32 analyzátorov.

 Merané hodnoty a rozsah merania pre analyzátor PAQ  

 

 

Zaznamenávanie hodnôt bez dátovej komunikácie

Pokiaľ nemáte možnosť pripojiť analyzátor PAQ k dátovej komunikácii a preto chcete zaznamenávať namerané hodnoty, je možné použiť prevedenie s internou pamäťou 1 GB. Jedná sa o jednu z najvyšších vnútorných pamätí podobných analyzátorov na trhu.

Ako postupovať? Jednoducho si nastavíte, aké parametre chcete zaznamenávať a s akou periódou. Všetky veličiny sa nastavujú pomocou softwaru, o ktorom bude ešte reč. V software je taktiež vidieť, ako dlho bude trvať, kým sa zaplní pamäť pri zadaných parametroch a danej perióde zaznamenávania. Po ubehnutí tejto doby sa začne pamäť prepisovať. Napr. pri meraní desiatich základných veličín a časovej perióde 1 minúta je to viac než dva roky. Stačí sa teda pripojiť počítačom napr. jeden krát za rok si stiahnuť uložené dáta a naďalej s nimi pracovať.

Analyzátor má tiež záznam odberových profilov až pre 4 tarify (zjednodušené elektromery). Nastavenie jednotlivých taríf, časových periód je možné taktiež pomocou softwaru. Okrem základných meraní celkovej spotreby je možné si tiež nastaviť štvrťhodinové maximum alebo si napríklad nastaviť meranie spotreby vo výrobe pre jednu či druhú zmenu.

 

 

Predstavenie softwaru

Bolo by dobré povedať niečo k samotnému softwaru. Najskôr  by som chcel poznamenať, že celý software na rozdiel od iných je úplne zadarmo na stiahnutie na našich webových stránkach v sekcii na stiahnutie.

Software môžu používať aj ľudia, ktorí neovládajú cudzí jazyk, pretože je celý v češtine. Samozrejme je možné nastaviť iný jazyk než český.  

 

Program sa skladá z dvoch častí, prvá časť slúži pre nastavenie, alebo parametrizáciu a druhá časť je samotná databáza. Väčšinu nastavení pre štandardnú prevádzku analyzátorov zadáte priamo na prístroji, ale pokiaľ potrebujete presnejšie nastavenie či špecifikáciu veličín napríklad na ukladanie hodnôt do pamäti, potom je nutné použiť software.  Druhá časť, ako som poznamenal, je samotná databáza, kde sa vám po pripojení zaznamenávajú namerané hodnoty a vy s týmito dátami môžete naďalej pracovať a vyhodnocovať ich priamo v samotnom software.

Analyzátor môže mať tiež tri relé výstupy a štyri programovateľné digitálne vstupy/výstupy. Vstupy a výstupy umožňujú napr. externú signalizáciu dosiahnutých veličín.  Vstupy a výstupy je možné tiež napríklad použiť na ovládanie iných zariadení pri prekročení hodnoty niektorých z nameraných veličín. Digitálne vstupy a výstupy je možné nastaviť podľa prednastavených jednoduchých logických komparátorov v software alebo je možné nastaviť vlastnú funkciu pomocou grafického návrhára. Je to podobné nastavenie ako na PLC, ale jednoduchšie.