OEZ (https://www.oez.sk/)

Prúdové chrániče VI – najčastejšie chyby zapojenia prúdových chráničov

Prinášame Vám šiesty diel seriálu na téma Prúdové chrániče. Už poznáte ich základné rozdelenie, funkcie, dozvedeli ste sa, aký vplyv majú na ich použitie v elektrických inštaláciách nízkeho napätia nové normy. 

 

Okrem informácií o ochrannom účinku prúdových chráničov je pre elektrotechnikov dôležité vedieť, ako tieto prístroje fungujú a ako sa správne používajú v inštaláciách vzhľadom k požiadavkám v danom mieste inštalácie. Dôležitý je tiež výber správneho typu prúdového chrániča.

 

Akej problematike sa budeme venovať teraz? Zameriame sa na to, aké sú najčastejšie chyby pri zapojení prúdových chráničoch.

 

Základné pravidlá

Pri používaní prúdových chráničoch je nutné dodržiavať určité pravidlá pre ich zapojenie. Pokiaľ tieto pravidlá porušíme, môžu nastať v podstate dva základné typy porúch:

 

  •  Prúdový chránič vypína a dochádza k nechcenému vypnutiu obvodu.

 

  • Prúdový chránič je vyradený z činnosti. Táto porucha je zďaleka závažnejšia, a hoci máme v obvode použité pre ochranu pred úrazom elektrickým prúdom prúdové chrániče, nevhodné zapojenie ho vyraďuje z činnosti a vytvárame veľmi nebezpečnú situáciu.

 

Pospojovanie neutrálneho vodiča

Jednou zo základných chýb v zapojení je nesprávne pospojovanie neutrálneho vodiča, ako je znázornené na obr. 1. Pospojovanie neutrálneho vodiča musí byť prevedené v spoločnom bode pred prúdovými chráničmi. V ďalšej časti obvodu už nesmieme neutrálne vodiče spájať, chybné zapojenie môže viesť práve k obom vyššie uvedeným stavom.

Obr. 1:Pospojovanie neutrálneho vodiča

 

 Chybné prohodenie vodičov

Na obr. 2 je znázornené chybné prehodenie vodičov, pomocí ktorých je zapojený prúdový chránič v obvode. Chrániče Minia umožňuje opačné pripojenie, to znamená, že môže byť prehodený prívod a vývod prúdového chrániča. Musí byť ale dodržaná podmienka, že sú opačne pripojené všetky vodiče prúdového chrániča.  Pokiaľ by sme zle pripojili len jeden vodič, dôjde k situácií, že je narušený vektorový súčet prúdového transformátora a chránič vyvolá nechcené vypnutie. Toto zapojení sa bude chovať ako porucha.

Obr. 2: Chybné prehodenie vodičov

 

 Kedy použiť prúdové chrániče B/B+

Pokiaľ sa pri prevádzke elektronického zariadenia môžu vyskytnúť poruchy s hladkými alebo takmer hladkými jednosmernými rozdielovými prúdmi, musia byť použité univerzálne prúdové chrániče typu B / typu B+.

V tomto prípade nesmie byť pre zaistenie ochrany použité prúdové chrániče typu AC, A alebo F, pretože ich schopnosť vybavenia môže byť narušená potenciálnymi konštantnými jednosmernými rozdielovými prúdmi do tej miery, že nebudú schopné vybaviť ani v prípade výskytu rozdielových prúdov, pre ktoré sú určené.

Z tohoto dôvodu je nevyhnutné zaistiť, aby boli v prípade použitia prúdových chráničov typu AC, A alebo F spoločne s prúdovými chráničmi typu B (alebo B+) v inštaláciách s niekoľkými záťažovými obvodmi použité prúdové chrániče typu B alebo B+ predradené prúdovým chráničom typu A alebo F.

Na obr. 3 je uvedený príklad usporiadania systému s rôznymi typmi prúdových chráničov. Na obrázku vpravo je červeným znázornené nevhodné miesto pripojenia prúdového chrániča typu B, B+.

 

Obr. 3: Schéma zapojenia prúdových chráničov typu B, B+ v inštalácií

 

 Štvorpólový chránič

Pri použití štvorpólového chrániča v jednofázovej sieti musíte mať na pamäti zachovanie funkcie testovacieho tlačidla. Správne pripojenie fázového vodiča je znázornené na obr. 4., chránič musíme pripojiť tak, aby bola fáza privedená na svorku, z ktorého je v prúdovom chrániči napájané testovací tlačidlo. V našom prípade to bude svorka 5.

 

 

Obr. 4: Zapojenie testovacieho tlačidla

 

 Zapojenie HDO

Pozor musíme dať tiež pri zapojení napájaní stýkača, ktorý je ovládaný z HDO. Pretože HDO spína neutrálny vodič, musíme napájanie stýkača pripojiť pred prúdový chránič. V prípade zapojenia stýkača za prúdovým chráničom vytvárame pri zopnutí signálu HDO poruchový stav. Vzhľadom k malému odberu prúdu stýkačom (obvykle 5 ÷ 10 mA pre stýkače RSI) nemusí v obvodu dôjsť okamžite k vybaveniu prúdového chrániča. K vybaveniu dôjde len v prípade, že v obvode je nejaký unikajúcí prúd tak, aby súčet unikajúceho prúdu a ovládacieho prúdu stýkača prevýšil hodnotu 15 mA, čo je hranice vybavovacieho prúdu pre prúdové chrániče s doplnkovou ochranu. Situácia je znázornená na obr. 5.

 

Zapojení HDO v obvodu s chráničem

Obr. 5: Zapojenie HDO v obvode s chráničom